Ekonomi

Trabzon’da Balıkçı Tekneleri İçin Dip Temizleme Çalışması Başladı

Trabzon’da büyük balıkçı teknelerinin yoğun olarak kullandığı Çarşıbaşı, Beşikdüzü ve Yoroz limanlarında zemin temizleme çalışması başlatıldı.

Çarşıbaşı ilçesindeki limanda zemin temizleme çalışması devam ederken, balıkçılar bunun limana giriş çıkışlarını daha rahat hale getireceğini belirtti.

Limanda zemin temizleme çalışmasının geçen yıl eylül ayında yapıldığını ancak yine dolduğunu belirten balıkçılardan Ahmet Kaya, özellikle rüzgarlı havalarda limandan ayrılamadıklarını kaydetti.

Yaklaşık 40 yıldır balıkçılık yapan 54 yaşındaki Kaya, liman ağzının sığ olduğundan bahsederek, “Liman ağzı sığ olduğu için balıkçı tekneleri girip çıkamadığı için kum yapılıyor. Eylül ayında boşaltıldı. Ama yine doldu. Boşaltmakta fayda var. Denize giremeyeceğimiz için çok fazla kum doluyor. Normalde içi kum dolu. “Akıntının en az 150 metre yukarısında mendirek olması lazım çünkü. hava bozunca limandan çıkamıyoruz. Şu anda büyük teknelerin olduğu kısmı boşaltıyorlar, sonra diğer kısımları boşaltacaklar” dedi.

Samsun Deniz Dibi Tarama Başmühendisliği envanterine kayıtlı tarama ve taşıma yapabilen Mimar Sinan gemisi, rıhtım boyunca 3 metreden başlayarak 5 metreye kadar körüklerin içine kadar 50 cm derinlikte hatasız çalışacak. Çalışma ile toplam 5 bin metreküp zemin ekipmanı üretilmesi öngörülüyor. – TRABZON

cinarcikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu