Haber

Lise Mezunu Cumhurbaşkanı Danışmanı Anayasa Hukuku Dersi Verince Tepki Aldı

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekili seçilen Can Atalay’a ilişkin ihlal kararına itiraz etmişti. Anayasa Mahkemesi’nin yetkisini aştığını belirten Yargıtay, üyeler hakkında suç duyurusunda da bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Ayhan Oğan’ın ‘En yetkili mahkeme Yargıtay’dır’ sözleri tepki çekti.

Gezi Davası’nın tutuklu sanıklarından Can Atalay’ın milletvekili seçilmesiyle hukuki çalışmalar yeniden başladı.

Anayasa Mahkemesi geçen hafta Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı vermişti. Kararın oy çokluğuyla alındığı belirtilirken, Milletvekili Atalay’ın kısa sürede serbest bırakılması bekleniyordu.

Ancak Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay’ın tahliyesine ilişkin kararını tanımadı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin aldığı bu kararda, incelemeyi Anayasa Mahkemesi’nin icra edilebilir ve kesinleşmiş kararını dikkate almadan yaptığı ileri sürüldü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay’ın kararının ardından muhalefet partileri, iktidar partisi üyeleri ve çok sayıda avukattan tepki geldi. Avukat AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Avukat Hayati Yazıcı da tepkisini sosyal medyada gösterdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bu açık bir darbe girişimidir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi kararının ardından yapılan inanılmaz toplantının ardından yapılan açıklamalarda Özgür Özel, kararın darbe girişimi olduğunun altını çizdi.

Bu kriz MHP-AKP krizidir. Halkımızı bu isyanı bastırmaya davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Ayhan Oğan, “Yargı hiyerarşisinde en yetkili mahkeme Yargıtay’dır.”

Yargıtay’ın kararı birçok hukukçunun tepkisini çekerken, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Ayhan Oğan sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

Yargı hiyerarşisinde en yüksek yetkili mahkeme Yüksek Mahkemedir. Anayasa Mahkemesi yargısal faaliyette bulunamaz. Esasen Anayasa Mahkemesinin, kanunların anayasaya uygunluğunu resmi olarak denetleme yetkisi dışında herhangi bir yetkisi yoktur.

Ayhan Oğan’ın bu paylaşımına sosyal medyadan çok tepki geldi.

Ayhan Oğan’ın eğitimi incelendiğinde hukuk alanında herhangi bir eğitimi olmadığı ve üniversite eğitimini yarıda bıraktığı birçok kaynakta belirtilmektedir.

“Fazla tevazunun sonu lise mezunundan Anayasa Hukuku dinlemektir…” paylaşımı yapıldı;

??

??

??

??

??

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu