Haber

Kediler Dergahı’nın son şeyhi dualarla anıldı

Osmangazi Belediyesi’nin restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturduğu Mir-i Budela’nın son Piri’si M. Şemseddin Canpek, vefatının yıl dönümünde imamlık yaptığı Koca Naib Camii’nde okunan mevlid-i şerifin ardından dualarla anıldı.

Osmanlı kültür hayatının müesseselerinden biri olan Kediler Tekkesi’nin son şeyhidir. M. Şemseddin Canpek, 1886’da doğdu. 24 Haziran 1965’te öldü. Osmangazi Belediyesi’nin 2019’da tamamlayarak çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabildiği “Millet Kahvesi” olarak kullanılmak üzere Bursa’ya kazandırdığı Kedili Tekke’nin son pirişi.M. Şemseddin Canpek için bir dönem imamlık yaptığı Koca Naip Camii’nde mevlid okutulmuştur.

Anma programında Prof. Dr. Mustafa Kara, M. Şemseddin Canpek’in hayatı hakkında bilgiler verdi. Programa Dr. Mehmet Efe, Dr. Mustafa Baki Efe, Dr. Şemseddin Çoban ve Bekir Hayran, Osmangazi Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Tamer Balaban, M. Şemseddin Canpek’in yakınları ve sevenleri katıldı. Koca Naip Camii’ndeki programın ardından Canpek’in Buyruk Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında dualar edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu