Haber

İspanya’da Sosyalist İşçi Partisi ile aşırı sağ Vox partisi arasında gerginlik

İspanya’da, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri ve görevdeki Başbakan Pedro Sanchez’in sol azınlık koalisyon hükümeti kurmak için Parlamento’dan talep ettiği güven oyu, aşırı sağ Vox partisini sosyalistlerle karşı karşıya getirdi.

Parlamentonun üçüncü büyük siyasi partisi olan Vox partisinin lideri Santiago Abascal, güven oylaması oturumunda yaptığı konuşmada Sanchez’i “diktatörlük ve darbe” ile suçladı.

“Hitler, Hugo Chavez, Nicolas Maduro gibi yasal görünen hain şahsiyetler, tıpkı sizin gibi seçimlerle iktidara geldi. Bu tarih. Sizi anlıyorum, rahatsız olabilirsiniz ama Hitler de seçimlerle iktidara geldi. seçimleri yaptı ama sonra demokrasiyi tasfiye etti.” Abascal, PSOE başkanı Sanchez’in ayrılıkçı Katalanlara yönelik affı da içeren yasa tasarısı ile “darbe yaptığını” savundu.

Meclis Başkanı Francina Armengol’ün İspanya’nın diktatörlüklerle dolu bir tarihten geldiğini ve mevcut parlamentodaki tüm üyelerin demokratik ve hukuka uygun olduğunu hatırlatmasının ardından Abascal, “Sözlerinizi geri almazsanız, Bunları parlamento tutanaklarından çıkarmak için yetkimi kullanacağım.” Uyarılara rağmen “ifade özgürlüğünü” kısıtlamaya çalıştıklarını öne sürerek sözlerini geri almadı.

Vox başkanı, konuşmasının ardından PSOE başkanı ve Başbakan Sanchez’in cevabını beklemeden diğer 32 milletvekiliyle birlikte Genel Kurul salonunu terk etti.

Sanchez, Abascal’ın konuşmasına yanıt vermezken, PSOE Sözcüsü Patxi Lopez, Vox başkanının sözlerinin “nefreti kışkırtmaktan başka bir şey olmadığını” söyledi.

Öte yandan Meclis’te en fazla milletvekiline sahip olan sağcı Halk Partisi’nin (PP) lideri Alberto Nunez Feijoo ile Sanchez arasındaki tartışmalar da oldukça sert geçti.

Seçim öncesinde “anayasaya aykırı” olarak nitelendirdiği ayrılıkçı Katalanlara af çıkarmak isteyen Sanchez’i “siyasi yolsuzluk” ve “İspanyolları satmakla” suçlayan PP lideri, “Tarih sizi bu yaptığınız için affetmeyecek” dedi. ayrılıkçılarla yaptığınız anlaşmalar.” dedi.

PSOE lideri, İspanya’nın uzlaşmaya ve bir arada yaşamaya ihtiyacı olduğunu, Katalonya’daki bağımsızlık yanlıları için af çıkarılmasının gerekli ve demokratik bir adım olacağını, PP’nin aşırı sağın gölgesinde kalması nedeniyle iktidara gelemeyeceğini savundu.

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından PSOE ve Sumar partileri arasında sol azınlık koalisyon hükümeti kurmak isteyen Sanchez’in, 350 sandalyeli mecliste 179 milletvekilinin oyu ile güven oyu alacağı kesin. Yarın Meclis’te oylama yapılacak.

PSOE (121) ve Sumar’ın (31) 7’si Katalonya Cumhuriyetçi Solu’ndan (ERC) ve Katalonya Birliği’nden (Junts), 6’sı EH Bildu’dan, 5’i Bask Milliyetçi Partisi’nden (PNV) olmak üzere toplam 152 milletvekili bulunuyor. Galiçya Milliyetçi Bloku (BNG) ve Kanarya Koalisyonu’ndan (CC) birer milletvekili “evet” oyu vereceklerini açıkladı.

ahmetlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu