Haber

Göç İdaresi’nden ‘bombalı paket şakası’na açıklama

ANKARA (İGFA) – Göç Yönetimi Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde video çeken yabancılar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Emniyet Teşkilatı ile koordineli şekilde yapılan araştırmada Türkiye’yi ziyaret gayesiyle bulunan 3 turist tarafından İstiklal Caddesi’nde, toplumsal medyada beğeni alma gayesiyle çekildiği bedellendirilen mizahi görüntünün çekim tarihinin bombalı terör saldırısından evvel olduğu tespit edildiği kaydedildi.

Videonun taarruzdan birkaç gün sonra paylaşılmış olmasının hem sorumsuzca, hem de provokasyona açık bir paylaşım olarak değerlendirildiğini belirten Göç Yönetimi Başkanlığı, “Paylaşımın dil ve anlam bütünlüğünü göz ardı ederek “bombalı paket şakası” olarak kamuoyuna yansıtanların, özünde bir “kapkaç şakası” olduğu anlaşılan görüntülerin terör saldırısından sonraki bir tarihte sorumsuzca paylaşılmasının ve ülkemizdeki sosyal medya provokatörleri tarafından da dolaşıma sokulmasının da kabul edilebilir herhangi bir tarafı bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada, “Böylesi makus niyetli teşebbüslerin ülkemizdeki huzur ortamını baltalama, yabancı, turist ve göçmenler ile vatandaşlarımızın karşı karşıya getirilmesi niyetini taşıdığı da bedellendirilmektedir. Dünyadaki birçok devletin taziye iletisiyle ülkemizin acısını paylaştığı bu türlü bir ortamda, mevzubahis toplumsal medya paylaşımını Türkiye’nin hassasiyetini gözetmeden yaparak hem provokasyona neden olan hem de toplumsal vicdanı inciten bu sorumsuzluğa ait idari süreçler başlatılmıştır” tabirleri yer aldı.

Görüntülerde 3 şahıstan F.R.’nin 8 Kasım’da, A.O.’nun 10 KAsım’da Türkiye’den çıkış yaptığı anlaşıldığı, halen ülkemizde bulunan diğer yabancının ise Türkiye’den çıkışı için gerekli idari sürecin yürütüldüğü kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu