Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde’den “Faiz oranlarında önemli artışlara devam” mesajı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Enflasyonun hala çok yüksek olması ve (gelecekte) yüksek kalacağının tahmin edilmesi nedeniyle faiz oranlarını önemli ölçüde daha fazla artırmayı bekliyoruz” dedi.

Lagarde, ECB’nin Aralık toplantısında üç temel politika faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarmasının ardından Frankfurt’ta düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Euro bölgesi ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yavaşladığını ve Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle jeopolitik risklerin yüksek olduğunu belirten Lagarde, “Bugün faizleri artırma kararı aldık. (gelecekte) yüksek kalması bekleniyor, faiz oranları önemli olacak, önemli ölçüde daha da artırmayı umuyoruz.” söz konusu.

Sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle küresel büyümenin yavaşladığına değinen Lagarde, zayıf ekonominin işsizlik oranlarının bir miktar yükselmesine yol açabileceğini söyledi.

Lagarde, “Enerji ve gıda maliyetleri de beklenenden daha uzun süre ısrarla yüksek kalabilir. Dünya ekonomisi beklediğimizden daha keskin bir şekilde zayıflarsa, Euro bölgesi de büyümenin önünde ek bir engel oluşturabilir.” dedi. söz konusu.

Lagarde, enflasyonda yüzde 2 düzeyine geri dönüş hedefine ulaşılıncaya kadar politika faizini istikrarlı bir şekilde ve önemli ölçüde artırmayı planladığını kaydetti.

Euro’nun değer kaybetmesinin enflasyondaki artışta etkisi olduğunu belirten Lagarde, hükümetlerin takip eden dönemde verdiği mali tabanları kaldırması nedeniyle gelecekte Euro Bölgesi’nde enflasyonun tekrar yükselebileceği uyarısında bulundu.

ECB’den yapılan açıklamada, Banka’nın üç ana politika faizini 50 baz puan artırarak yeniden finansman faizini yüzde 2,50’ye, mevduat faizini yüzde 2’ye ve marjinal fonlama faizini yüzde 2,75’e yükselttiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu