Haber

BM’den İran’a “halkın eşitlik taleplerini dikkate alma” çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, halkın eşitlik taleplerini dikkate alması tarafında İran idaresine davette bulundu.

BM İnsan Hakları Kurulunda, İran’daki insan hakları durumunun ele alınması için Almanya’nın talebi ve 49 üye ülkenin takviyesiyle düzenlenen özel toplantıda, Türk, ülkede artan vefat cezaları ve protestolara değindi.

Türk, bu yıl İran’da verilen ölüm cezası sayılarının 400’ü aştığını ve 85 mahkumun idam sırasında olduğunu belirterek, ülkedeki insan hakları durumunun giderek kötüleştiğini vurguladı.

İran’daki protestolara güvenlik güçlerinin sert müdahalesinin insan haklarına alışılmamış olduğunu kaydeden Türk, “Tam teşekküllü bir krizin içindeyiz. Öldürülen çocukların fotoğrafları, sokaklarda dövülen kadınlar ve idam edilen insanları görmek bana acı veriyor.” dedi.

Türk, İran hükümetine “halkın eşitlik taleplerini dikkate alma” daveti yaparken protestolara müdahalelerde yaşanan insan haklarına dair bağımsız ve tarafsız soruşturma talebinde de bulundu.

Protestoların ülkede 150 kent, 140 üniversite ve 31 vilayete yayıldığı bilgisini veren Türk, “Ülke çapında kadınlar, gençler, öğrenciler, farklı sektörlerden çalışanlar, sporcular ve sanatçılar, değişim için inanılmaz çaba sarf ediyor.” tabirini kullandı.

Türk, İran güvenlik güçlerinin protestoculara orantısız ve gereksiz şiddet kullanmayı sonlandırması gerektiğini belirtti.

Oturumda Türk’ün konuşmasına yanıt veren İran Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Bayan ve Aile İşlerinden Sorumlu Ofisi Milletlerarası İlgiler Genel Müdürü Hatice Kerimi, “İran İslam Cumhuriyeti, bir grup kibirli devletin, insan haklarını koruma sorumluluğunu yerine getirmede tam kararlılık gösteren BM üyesi bir ülkeyi düşmanlaştırarak İnsan Hakları Konseyini kötüye kullanmasını esefle karşılamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu